Коментар до Постанови КМУ від 26 квітня 2017 р. № 295. Щодо проведення перевірок Держпрацею
З моменту набрання чинності Постанови КМУ від 26 квітня 2017 року № 295, термін «планова перевірка», яка проводилась Держпраці йде з ужитку, та замінюється на нові види перевірок: інспекційні відвідування та невиїзді інспектування. А отже, якщо до 16 травня 2017 року періодичність перевірок базувалася на критеріях ризику (заборгованість з виплати зарплати, невідповідність кількості працівників суб’єкта господарювання обсягам виробництва тощо), то Постановою № 295 скасовано попередні критерії.
Щодо інспекційних відвідувань, то повний перелік підстав для їх проведення, визначено п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі – Порядок).
Кадровий аутсорсинг
На будь-якому підприємстві незалежно від напрямку діяльності ведення кадрового обліку є трудомістким процесом. Необхідно постійно відслідковувати зміни в трудовому законодавстві та враховувати нововведення при веденні діловодства в частині особистих справ штатного персоналу установи, фірми, організації, компанії тощо
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
До початку проведення інспекційного відвідування воно підлягає відповідній реєстрації у Держпраці чи її територіальним органом.
За загальним правилом, інспектор праці повідомляє роботодавця про інспекційне відвідування (абз. 1 п. 8 Порядку). Однак, інспектор може і не попереджати керівництво компанії про перевірку у випадку коли йдеться про ймовірну нелегальну працю, якщо вважатиме, що таке повідомлення може зашкодити перевірці.
Так, інспектори праці під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, за наявності службового посвідчення, безперешкодно та без попереднього повідомлення мають право: самостійно і в будь-яку годину доби проходити до будь-яких службових приміщень, в яких використовується наймана праця; ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, що містять інформацію з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, та отримувати їх завірені копії або витяги; наодинці чи у присутності свідків ставити керівнику або працівникам запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати усні або письмові пояснення; за наявності ознак кримінального правопорушення або створення загрози безпеці інспектора праці, залучати працівників правоохоронних органів; вимагати надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування; фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото- та відеотехніки (п. 11 Порядку).
Відповідно до Порядку, внесена в межах повноважень вимога інспектора праці про надання об’єктом відвідування для ознайомлення документів або їх копій чи витягів з документів, пояснень, доступу до приміщень, організації робочого місця є обов’язковою для виконання (п. 12 Порядку).
Водночас необхідно пам’ятати, що максимальна тривалість перевірки інспектором праці не повинна перевищувати 10 робочих днів, а для малих підприємців – 2 робочих днів (п. 10 Порядку).
Вищенаведені контролюючі заходи проводитимуться посадовими особами Держпраці та виконавчих органів місцевого самоврядування. Водночас на Держпраці покладено нагляд за тим, як органи місцевого самоврядування виконуватимуть делеговані їм повноваження.
Необхідно наголосити, що відповідно до Порядку контролюючі повноваження інспектора праці підтверджуються службовим посвідченням встановленої Мінсоцполітики форми, що видається Держпраці.
Таким чином, під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці, передусім, повинен пред’явити роботодавцю своє службове посвідчення. Форму та опис службового посвідчення інспектора праці затверджено наказом Мінсоцполітики №866 від 24.05.2017 р.
Водночас підприємства під час проведення інспекційного відвідування мають право перевіряти в інспектора праці наявність службового посвідчення та не допускати його на підприємство у разі відсутності цього документа. Крім того, варто уважно слідкувати за офіційним веб-сайтом Держпраці. Якщо там відсутні рішення Мінсоцполітики про форми службового посвідчення інспектора праці, акта, довідки, припису, вимоги, перелік питань, що підлягають інспектуванню, це також слугує причиною відмови перевіряючому у проведенні інспекційного відвідування.
Серед іншого, підприємства можуть подавати у письмовій формі свої пояснення та зауваження про усунення порушень до акта або припису; вимагати від інспектора праці внесення запису про проведення інспекційного відвідування до відповідного журналу перевірок об’єкта відвідування (за його наявності) перед наданням акта для підпису керівником об’єкта відвідування або його уповноваженим представником.
Метою таких змін є запровадження нових інструментів між державною та приватним сектором, де пріоритетом інспекторів буде реалізація превентивних заходів впливу на роботодавця щодо дотримання останнім законодавства про працю. Для реалізації вищенаведеної мети, Уряд передбачає безкоштовних аудит для роботодавця, який проводитиметься органами Держпраці та спрямований на дотримання трудового законодавства. По завершенню аудиту Держпраці у своїй довідці вкаже на допущенні помилки роботодавця, який звернувся, без подальшого ризику накладення на нього штрафів і будь-якої відповідальності.
Постановою також створюються умови для застосування нових важелів впливу на роботодавця з боку працівника стосовно якого було порушено законодавство про працю, що з однієї сторони може призвести до шантажу, а з другої сторони має зменшити трудові зловживання роботодавця, а відповідно і нівелювати порушення трудових прав працюючого.
Щодо критеріїв ризику при проведенні інспекційних відвідувань, то він буде реалізовуватись за допомогою співпраці Держстату, Пенсійного фонду, Державної фіскальної службу. Зазначені органи сповіщатимуть Держпраці про тих роботодавців, щодо яких вбачатимуть ймовірність порушення законодавства про працю.
Якщо говорити про невиїзні інспектування, то вони є абсолютною новинкою Порядку. Так, у випадку коли роботодавцем не було порушено правила оформлення трудових відносин з працівником (пп. 3-4 п. 5 Порядку), інспектор має можуть проводити невиїзні інспектування у приміщенні відповідного органу контролю на підставі документів та пояснень, наданих об’єктом відвідування. Для початку невиїзної перевірки інспектор повинен отримати рішення, яке ухвалює керівник органу контролю або його заступник, а також моє отримати погоджене зі сторони об’єкта відвідування (п. 15 Порядку).
В день завершення невиїзного інспектування інспектор складе акт за його результатами, а якщо виявить порушення законодавства про працю – то й припис про їх усунення, що є обов’язковим до виконання у строки визначені письмовою вимогою інспектора праці.
Array
Cхожі статті
Чи повідомляти про суміщення посад завчасно
07.07.2017
Штрафні санкції за порушення порядку застосування РРО нараховані та не сплачені у встановлені законодавством строки — податковий борг чи ні
01.11.2016
Доступ в Електронному кабінеті до інформації щодо відповідності платника податку критеріям ризиковості
16.02.2019