Аліменти на дітей: огляд ключових змін в законодавстві. СБГ № 17 (2017) вересень
Зміни, про які ми зараз поговоримо, запрацювали в Україні 8 липня 2017 року. З цієї дати досить суттєво змінилися правила визначення розміру аліментів на дітей та механізму їх стягнення. Звісно, дай Бог, щоб в сім’ях була злагода та порозуміння, але життя часто приносить сюрпризи. І в таких «сюрпризах» зазвичай найбільше страждають діти та їх інтереси. Звісно ж головне питання тут – майбутнє матеріальне забезпечення дітей. Саме з ним і бувають казуси та спори. Тож давайте подивимося, що змінилося.
Кадровий аутсорсинг
На будь-якому підприємстві незалежно від напрямку діяльності ведення кадрового обліку є трудомістким процесом. Необхідно постійно відслідковувати зміни в трудовому законодавстві та враховувати нововведення при веденні діловодства в частині особистих справ штатного персоналу установи, фірми, організації, компанії тощо
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
1.Розмір аліментів
Відтепер мінімальний розмір аліментів не може бути нижче 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Раніше це було не менше 30% прожиткового мінімуму. Щоб допомогти більш точніше розібратися в розмірі аліментів для 2017 року, нижче наведу таблицю.
Таблиця 1Розмір аліментів з 8 липня 2017 року
Період в 2017 році | Розмір, % | ПМ* для дитини до 6 років, грн. | Розмір аліментів для дитини до 6 років, грн. | ПМ* для дитини 6-18 років, грн. | Розмір аліментів для дитини 6-18 років, грн. |
1 січня-30 квітня | 30% | 1355 | 406,50 | 1689 | 506,70 |
1 травня-7липня | 30% | 1426 | 427,80 | 1777 | 533,10 |
8 липня – 30 листопада | 50% | 1426 | 713 | 1777 | 888,50 |
1 грудня – 31 грудня | 50% | 1492 | 746 | 1860 | 930 |
* Прожитковий мінімум
Але мінімальний розмір – це лише орієнтир. Насправді, фактичну суму аліментів має визначити суд. або сторони добровільно — за договором.
Як і раніше аліменти присуджують за одним із таких двох підходів:
- у частці від доходу матері чи батька;
- у твердій грошовій сумі (див. ст. 181 Сімейного кодексу України, далі – СКУ).
Щоправда відтепер вибирати порядок визначення аліментів буде сторона (той із батьків), з якою проживає дитина і яка, відповідно, претендує на аліменти. Змінити цей спосіб визначення у майбутньому зможе тільки одержувач аліментів, якщо звернеться із відповідним позовом до суду.2.Чи потрібно бухгалтерії переглянути розмір аліментів у зв’язку із змінами в СКУ?
Ну, автоматично нічого змінювати не треба і, навіть, не можна. Аліменти бухгалтерія утримує зазвичай за виконавчим документом. Можливо також, що утримання аліментів відбувається за заявою працівника. В цілому ж дії бухгалтерії мають бути такими.
Якщо у виконавчому листі зазначено суму аліментів у відсотках до зарплати і сума аліментів нижча за мінімальний розмір, то доведеться чекати судового наказу із зміненим розміром. Новий судовий наказ видадуть на підставі звернення одержувача аліментів (ч.3 ст.184 СКУ).
Є ще один спосіб – сам працівник, керуючись ст. 182 СКУ може написати заяву в бухгалтерію і добровільно попросити утримувати та перераховувати одержувачу суму аліментів у розмірі не менше мінімального розміру. Правда розмір такого утримання не можу бути більшим 70% від розміру зарплати (ч.3 ст.128 КЗпП).
Таких проблем не виникатиме, якщо у виконавчому документі написано, що аліменти стягують у мінімальному розмірі, встановленому СКУ. Тут ніяких судових наказів чекати не потрібно. Правда, якщо ми говоримо про липень 2017 року, то бухгалтерії доведеться розрахувати аліменти окремо для перших 7 днів липня за старим розміром, а з 8 липня – за новим.
3.Як на розмір аліментів впливає кількість дітей?
Згідно оновленої ст. 183 СКУ той із батьків, з ким проживає дитина, вправі звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів:
- на одну дитину – ¼ доходу (заробітку) того, хто платитиме;
- на двох дітей – 1/3 доходу (заробітку);
- на трьох і більше дітей – ½ доходу (заробітку).
У будь-якому випадку загальний розмір аліментів на кожну дитину не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.
Звісно при рішенні суд братиме до уваги різні фактори та докази, в т.ч. наявність у платника аліментів рухомого та нерухомого майна, сум потрачених ним на його придбання тощо.
4.Індексація аліментів
Аліменти, визначені у фіксованій сумі, підлягають індексації. Відтепер індексації підлягають не тільки фіксовані аліменти, а й сума, визначена за домовленістю сторін у договорі між батьками (ст. 189 СКУ).
5.Визначення заборгованості за аліментами
На завжди платник аліментів працює та має змогу їх сплачувати. В ст. 195 СКУ зараз описано оновлені правила визначення заборгованості за аліментами. В ч.1 цієї статті записано, що заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.
Суму заборгованості визначає державний або приватний виконавець, а в разі виникнення спору — судом.
6.Якщо платник аліментів є ФОПом-єдинщиком, як визначатимуть суму аліментів?
Претендувати на «дуже багато» не вийде. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який є фізособою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, визначатимуть, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. Тому стягнення у відсотках від суми виручки єдинщика не допустиме.
7.Чи нараховують пеню на суму заборгованості за аліментами?
Так, це відбувається. Одержувач аліментів може стягнути із платника пеню у розмірі 1% від суми аліментів за кожен день прострочення. Більше того, зараз пеню нараховують як за аліментами, визначеними судом, так і за аліментами, погодженими сторонами в договорі.
Пеню стягують за увесь час існування заборгованості – до дня погашення боргу або до дня прийняття рішення судом про її стягнення. Але в будь-якому випадку її розмір не повинен перевищувати 100% від суми простроченої заборгованості.
8.Відповідальність за прострочення оплати додаткових витрат на дитину
Згідно ч.1 ст.185 СКУ той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Такі додаткові витрати можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.
Змінами впроваджено відповідальність за порушення строків сплати цих додаткових витрат. На вимогу одержувача платник має сплатити суму заборгованості із урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також додатково 3% річних від простроченої суми.
Може бути, що строку сплати не встановлено. Тоді платник має сплатити додаткові витрати одержувачу протягом 7 днів від моменту отримання вимоги. Із закінченням цього строку й починається відлік штрафного періоду.
9.Хто є ВЛАСНИКОМ аліментів?
Ця зміна найменше порадує тих мамів, які вирішили, що діти – їх інструменти у стягненні грошей із колишніх чоловіків (принаймні саме така ситуація на сьогодні претендує на назву типової).
Після внесення змін в СКУ, власником аліментів є не той із батьків, з ким проживає дитина, а безпосередньо дитина. Насправді такий статус надає другому із колишнього подружжя – платнику – додаткові можливості в контролі використання аліментів саме на потреби дитини. Той із батьків, з ким живе дитина, вправі розпоряджатися аліментами лише в інтересах дитини. Ба більше, після досягнення 14 років дитина отримає право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до ст.32 Цивільного кодексу України.
[1] Зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17.05.2017 р. № 2037-VIII (далі – Закон № 2037).
Array
Cхожі статті
Фінансову звітність можна подати за допомогою Електронного кабінету платника
13.10.2017
Куди подавати заяву на отримання витягу з реєстру платників єдиного податку
27.09.2016
До відома бухгалтерів — податковий календар на грудень 2016 року
07.12.2016