Адвокат і підприємець в одній особі: як обчислювати ПДФО та ЄСВ в такій комбінації статусів
В ІПК від 05.02.2019 р. №395/05-99-13-07-14/ІПК ГУ ДФС в Донецькій області розписала правила та обов’язки, з якими ми повністю згодні. Ситуації, про які ідеться в листі насправді дуже типові і поширені на сьогодні в Україгі – коли юристи з одного боку працюють як адвокати (отримавши відповідне свідоцтво), а з іншого боку надають юридичні послуги у вигляді ФОПа (в основному як єдинщики 3-групи). Щоправда така комбінація характерна не тільки для адвокатів, а я й для будь яких інших само зайнятих осіб. Нагадаємо, що згідно пп. 14.1.226 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) самозайнята особа — платник податку, який є фізичною особою — підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Кадровий аутсорсинг
На будь-якому підприємстві незалежно від напрямку діяльності ведення кадрового обліку є трудомістким процесом. Необхідно постійно відслідковувати зміни в трудовому законодавстві та враховувати нововведення при веденні діловодства в частині особистих справ штатного персоналу установи, фірми, організації, компанії тощо
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
У свою чергу незалежна професійна діяльність – це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб. Тож кількість осіб, які можуть працювати у схемі «самозайнята особа + ФОП» чимала.
Тож от що потрібно запам’ятати тим, хто здійснює діяльність як самозайнята особа та ФОП одночасно:
- Щодо реєстрації в органах ДФС. Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець і при цьому ще провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа має облікуватися у контролюючих органах як фізособа — підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. Звісно ж не всі платники настільки обізнані, тому можуть забувати про цей момент. Власне, якщо контролюючим органом за інформацією від іншого державного органу чи при виконанні власних функцій буде виявлено фізособу, яка здійснює незалежну професійну діяльність, що є зареєстрованою, але не перебуває на обліку у контролюючому органі, контролюючий орган повідомляє таку особу про необхідність подання заяви для взяття її на облік.
Технічно проблем зробити це немає — фізична особа зобов’язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни» та копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
- Облік доходів та витрат. Фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність та одночасно провадить незалежну професійну діяльність, має вести окремий облік доходів/витрат, отриманих/понесених у розрізі незалежної професійної діяльності та її підприємницької діяльності. Відповідно і розрахунки з бюджетом слід робити окремо.
- Книги обліку доходів та витрат. Такому адвокату-ФОПу слід зареєструвати у контролюючому органі та вести дві книги обліку доходів та витрат:
перша – це книга обліку доходів та витрат, затверджена наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. № 481 — для відображення доходів, отриманих від незалежної професійної діяльності.
друга книга — для обліку доходів від підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування, затверджену наказом МФУ від 19.06.2015 р. № 579.
- Декларації. За результатами звітного року такий платник податку подає дві податкові декларації:
декларацію про майновий стан і доходи (форма, затверджена наказом ДФС від 02.10.2015 р. № 859) — для відображення доходів, отриманих від незалежної професійної діяльності (її подають до 1 травня року, що настає за звітним, а ПДФО сплачують у розмірі 18% плюс військовий збір 1,5 % — до 1 серпня року, що настає за звітним);
декларацію ФОП — платника єдиного податку третьої групи (форма, затверджена наказом МФУ від 19.06.2015 р. № 578) – в цій декларації відображають доходи, отримані від підприємницької діяльності (її подають протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) кварталу, податок сплачують протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації).
- Сплата ЄСВ. Фізичні особи — підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі звіти. Тобто по суті потрібно подавати два окремі звіти. ГУ ДФС у Донецькі області пояснює, що в результаті особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є фізичною особою — підприємцем, зобов’язана сплачувати та подавати звітність з єдиного внеску окремо за кожним видом діяльності.
Array
Cхожі статті
Мінімальний розмір ЄСВ для підприємців зростає з 1 грудня
22.11.2016
Чи всі зобов’язані використовувати токени?
05.05.2019
Чи повідомляти про суміщення посад завчасно
07.07.2017